piątek, 18 maja 2018

Wyłączyć internet, czyli recenzja debiutanckiej książki Alana Jankowskiego „Znaki zapytania "



 Tytuł : „Znaki zapytania”
Autor: Alan Jankowski
Wydawnictwo: samodzielne wydanie
Liczba stron : 200

Poniższa recenzja jest opinią neutralną, co oznacza, że opinia na temat książki, nie uznaje jej treść za złą, bądź za dobrą. Może również zawierać treści, będące poglądami autorki recenzji, jednak nie mają one na celu pogrążenia książki, są po prostu zwykłą opinią.


„To niemożliwe... Wczoraj mogłem wejść w ten link, a teraz już nie mogę"(*¹)

Książka „Znaki zapytania" to opowieść o 19 letnim Alanie. Chłopak bardziej niż jego rówieśnicy dostrzega fakt, iż współcześni ludzie na używają dobra jakim jest Internet albo wręcz są od niego uzależnieni. Pewnego dnia otrzymuje tajemniczego smsa, w którego treści są same znaki zapytania. Sytuacja ta powtarza się kilkakrotnie. Od kogo są tajemnicze smsy? Czy uda się Alanowi rozwiązać tę zagadkę?

AKCJA I FABUŁA
Akcja i fabuła tej książki ma swoje własne tempo. Nie za szybka, nie za wolna, momentami bardzo wciągająca, a nawet można by powiedzieć intrygująca. Jest bardzo mało wątków, bo raptem jeden, który moim zdaniem można by było bardziej rozwinąć, bądź ciekawiej.

JĘZYK I STYL
Język, którym została napisana książka, momentami jest sztywny, zwłaszcza jeśli chodzi o dialogi. Jest też spora ilość niepotrzebnych powtórzeń i liczne błędy.

POSTACIE
O postaciach również trudno powiedzieć, cokolwiek, bo autor bardzo ubogo o nich opowiada, nawet o samym głównym bohaterze. Można powiedzieć są potraktowane bardzo powierzchownie i bezuczuciowo.

O książce „Znaki zapytania" można rzec , że jest dość interesującą książką. Autor jej porusza temat nadmiernego używania internetu, który jest obecnie praktycznie wszędzie już dostępny. Jednak tylko w niewielkim stopniu wykorzystuje potencjał swojego pomysłu, a sama książka wydaje się też być pisana na szybko. Do wspomnianych wcześniej licznych błędów w książce, cóż, z tego, co wiadomo, autor sam czuwał nad pracami związanymi z wydaniem książki. Podziwiam go za chęci i fakt, że książkę wydał samodzielnie, ale jednak myślę, że książki dobrze jest wydawać pod opieką wydawnictwa, zwłaszcza debiuty.
Pomimo wad książki, jakie wystąpiły, „Znaki zapytania" są w miarę dobrym debiutem, po który można sięgnąć, chociażby z ciekawości.

Za książkę dziękuję Alanowi Jankowskiemu

Przypisy.
*cytat (*¹) Rozdział 2, strona 18
**zdjęcie Molik Książkowy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Magiczna moc rytuału

  Tytuł: Rytuały Autor: Dinitris Xyglatas Tłumaczenie: Nika Sztorc Seria: Zrozum Wydawnictwo: Poznańskie Rytuał — określone specyficzne zach...